Yazı Detayı
21 Aralık 2017 - Perşembe 17:22
 
İSLAM’A HİZMET İNSANLIĞA HİZMETTİR
BAYRAMALİ KAVALCİ
bayramalikavalci@gmail.com
 
 

BAYRAM ALİ KAVALCİ

 

İnsanlara yapılacak en büyük iyilik, onların ebedi saadetinim temin etmektir. İnsanı, Allahütelanın rızasına kavuşturan yollar çoktur. En çabuk ve en kolay kavuşturan yol, Allah’ın kullarına hizmettir. İnsanlara faydalı olan her hizmeti, Allahü tela beğenir. Muhtaç olan kulların ihtiyacını görmek, Allahütelaya ödünç vermek olur. Karşılığını kuldan değil, Rabbimizden beklemelidir.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(İnsanın iyisi, insanlara faydalı olandır.)
(İnsanların en kötüsü de, insanlara zararlı olandır.)
(Allahütelanın farzlardan sonra en çok sevdiği iş, bir mümini sevindirmektir.)
(En üstün amel, bir müminin ayıbını örtmek, borcunu ödemek, yemek yedirmek veya bir sıkıntısını gidermek suretiyle onu sevindirmektir.)
(İnsanlarda bulunan hasletlerin en üstünü, Allaha îmân etmek, Müslümanlara faydalı olmaktır.)
(İnsanlarda bulunan hasletlerin en çirkini, Allaha şirk koşmak ve Müslümanlara zarar vermektir.)
İnsanlara hizmet, onları dünyada ve ahirette rahata, huzura kavuşturmak demektir. Bunun da tek yolu, tek başarıcısı, insanları yaratan, yetiştiren, merhamet ve ihsanı sonsuz bol olan Allahütelanın gösterdiği saadet yolu, yani İslamiyet’tir. O hâlde insanlığa hizmet, İslam’a hizmet ile olur. İslam’a hizmet, insanlığa hizmettir. İnsanlığa düşman olanlar, İslamiyet’i yok etmeye çalışmıştır. Saldırmalarının en tesirlisi, Müslümanları aldatmak, içeriden yıkmak olmuştur. Onları bölmüşler, birbirine düşman etmişler, dinsizlerin pençesine düşmelerine sebep olmuşlardır. Bugün, Müslümanlar birbirleri ile uyuşmazsa, el ele vermezse birbirlerini kötülerse, İslam’ın düşmanları, yalanlarla, iftiralarla İslam’ı bozacak, Müslümanları parçalayacak, gençleri aldatacak, dinden çıkaracaklardır. İnsanları bu facialardan kurtarmak, ancak İslam’a hizmet ileİslam’ı bölücülerin elinden kurtarmakla olur. Bugün dünyada, insan haklarına malik olan hür milletlerde bulunan bir kimse, bilerek veya bilmeyerek, İslamiyet’e uyduğu kadar rahata, huzura kavuşmaktadır. (Tam İlmihal Saadeti Ebediye)

 
Etiketler: İSLAM’A, HİZMET, İNSANLIĞA, HİZMETTİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı