Yazı Detayı
26 Ocak 2019 - Cumartesi 19:52
 
TUHAFLIKLAR, TUTARSIZLIKLAR, TEZATLAR
Halil İbrahim ÇELİK
 
 

Peygamber Efendimiz “ Din nasihattir.” buyurmuşlar.  Nasihat kelimesini ilk anlamı ile alıp bu hadis-i şerifi camilerde kürsülerin arkasına yazmışız. Kelime nasuh tövbesi tamlamasındaki nasuh kelimesi ile aynı kökten geliyor. Bu anlamıyla düşündüğümüzde aynı zamanda ‘din samimiyettir, içtenliktir, ihlâstır, saf ve temiz olmaktır’  şeklinde anlamak icap ediyor.

 Hayatımıza bu ölçüyle baktığımızda gördüğümüz manzara hiç de iç açıcı değil.

Vatan, millet, Sakarya deyip mangalda kül bırakmayanların ne kadarı menfaatleri söz konusu olunca çizgisinden taviz vermeden dosdoğru yolunda yürümeye devam ediyor?

Mikrofonu eline alınca, yakasına takınca işçi haklarından dem vuran bir kişi,  yanındaki çalışanının hakkını tanımıyorsa, ona insanca davranmıyorsa samimiyet bunun neresinde?

Hak, hukuk, adalet diye bağıranlar,  bıçak kendi ellerine uzanınca “Şeriatın kestiği parmak acımaz.” diyebiliyorlar mı?

Birtakım değerleri istismar ederek değerine değer katmaya çalışanların toplum nazarında elde ettiği değer, önem, itibar bile bir tuhaflığa, tutarsızlığa işaret etmiyor mu?

Yıllarca dini sadece kültürden ibaret sayıp daha ötesini gericilik olarak göstermek isteyenler,  Müslüman âlimlerin fen, bilim, teknoloji adına muazzam ilerlemeler kaydettikleri devirleri yok sayanlar, bu milletin çocuklarını Kuran’dan, sünnetten uzaklaştırıp dinimizin güzelliklerinden mahrum etmek için çabalayanlar son yolculuklarına en büyük camilerden uğurlanmadı mı hep?  

Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan bu ülkede Ramazan ayı yaklaşınca gıda ürünlerinin fiyatları neden artar? Öte yandan riyazet ayı olan Ramazan’da gıdaya olan talebin azalması gerekirken market, pazar neden hareketlenir?

Komşusu açken tok yatanı kabul etmeyen (Hakim, Müstedrek, 4/183, no: 7307) bir peygambere ümmet olduğunu iddia ettiği  hâlde komşusuna borç vermekten kaçınan, faiz almanın Allah’a ve resulüne karşı savaşmak olduğunu  ilan eden Kuran’a (Kuran 2/279)  iman ettiğini iddia ettiği hâlde parasını bankaya yatıran, sonra da  faizli hesabının cüzdanını cebine koyup Allah’ın huzuruna çıkan, alnını secdeye koyan Müslüman’ın hâlini  tuhaflık, tutarsızlık ya da tezatla anlatabilir miyiz?

Çocuğuna yalan söylememesini tembih edip çocuğunun yanında eşine, komşusuna, patronuna yalan söyleyen ebeveynler gibi kendi kendimizle çelişip duruyoruz.

Sağlık programının ortasında verdiği reklam arasında sağlıksız ürünlere övgüler yağdıran televizyon kanalları gibiyiz.

Ne yazık ki bu tezatların birçoğunu artık yadırgamıyoruz bile. Eğitim hayatımıza bakın, toplum hayatımıza bakın, esnaf ve sanatkârımıza bakın, siyaset ve iş dünyamıza bakın. Samimiyetsizlik, istikametsizlik bir salgın gibi bizi etkisi altına alıyor ve hayatın tüm alanlarında telafisi çok zor zararlara sebep oluyor.

 

 

 

 

 

 
Etiketler: TUHAFLIKLAR,, TUTARSIZLIKLAR,, TEZATLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı